
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of Positions | 7 |
| Connector Type | Shrouded |
| Gender | Male |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Pitch | 3.96 mm |
| Mating Post Length | 6.35 mm |
| RoHS | Compliant |
| Termination Post Length | 3.8 mm |
| Number of Rows | 1 |
Stock: 105
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10819
Ext.Price$0.10819
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10819 | $0.10819 |
| 10 | $0.09716 | $0.97160 |
| 50 | $0.08726 | $4.36300 |
| 100 | $0.07598 | $7.59800 |
| 500 | $0.06615 | $33.07500 |
| 1000 | $0.06303 | $63.03000 |
| 3000 | $0.06006 | $180.18000 |
| 5000 | $0.05723 | $286.15000 |
